1930’lardan Bu Yana Faaliyet Sürdüren Firmanın İstanbul’da Kurulan 38 Yıllık Büyük Bankasını, Dev Türk Şirketi Satın Aldı

Papara’nın 18 milyon kullanıcıya ulaşan finansal teknoloji kuruluşu, T-Bank ile dev bir anlaşma imzaladı. T-Bank’ın yüzde 50-50 oranındaki hissedarları Bankmed SAL ve Arab Bank PLC ile süren görüşmeler neticesinde anlaşmaya vardılar.

Papara, bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük satın almaya imza atarak büyüme yolunda ilk adımını attı. Anlaşmanın finansal danışmanlığını Lucid Investment Bank, hukuksal danışmanlığını ise Durukan+Partners üstlendi.

Papara CEO’su Emre Kenci, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Rekabet Kurulu’nun onayları sonrasında devir işlemlerinin tamamlanacağını belirtti. Kenci ayrıca, 2023 yılında sigorta ve yatırım ürünleriyle zenginleştirdikleri kullanıcı deneyimini, temel bankacılık ürünlerinin de eklenmesiyle birlikte en üst seviyeye taşıyacaklarını söyledi. Böylelikle Papara’nın finansın her alanında hizmet veren bir “Super App” olma yolculuğunu tamamlayacaklarını ifade etti.

T-BANK’IN GEÇMİŞİ VE GÜNCEL DURUMU

T-Bank, 1985 yılında Bank of Bahrain and Kuwait’in İstanbul Şubesi olarak kuruldu ve 1991’de bağımsız bir kurum olarak devam etti. 1992’de ismi Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası A.Ş. olarak değişti ve 1997’de MNG Bank A.Ş. oldu.

2006’da Arab Bank ve BankMed, MNG Bank A.Ş hisselerinin %91’ini devraldı ve 2007’de Türkland Bank A.Ş. olarak T-Bank adını aldı.

2020’de T-Bank’ın sermayesi 1 milyar TL’ye çıkarıldı. T-Bank’ın ana hissedarları BankMed ve Arab Bank, bireysel ve kurumsal bankacılık alanındaki uzmanlıklarıyla biliniyor.

Papara’nın T-Bank’ı devralmasıyla birlikte Türkiye’de finans sektöründe önemli bir adım atıldı ve sektörün geleceği için umut vaat eden bir işbirliği başlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x