Türkiye’den Güney Amerika’ya giden yolcu sayısı katlandı: Bu durumdan şüphelenen Havayolu şirketleri güvenlikle anlaştı

Son yıllarda Türkiye’den Amerika kıtasına gerçekleştirilen uçuşlarda önemli bir artış gözlemleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında Amerika’ya (ABD ve Kanada hariç) toplamda yaklaşık 420 bin kişi uçuş gerçekleştirdi. Bu rakam, 2003-2019 yılları arasında 17 yılda gerçekleşen toplam uçuş sayısını aşmış durumda.

Havayolu şirketleri, düzensiz göç faaliyetlerindeki artış nedeniyle sınırda kabul edilmeme riskine karşı önlem almak amacıyla güvenlik önlemlerini artırmış durumda. Bu kapsamda, Güney Amerika ülkelerinin önerisiyle, düzensiz göç faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla belirli uçuş noktalarına Gözen denetimi getirilmiş oldu. Gözen Güvenlik Şirketi, daha önce Amerika, Kanada, İngiltere ve İsrail seferlerinde doküman kontrolü hizmeti sunuyordu. Alınan kararlarla birlikte bu ülkeler dışında Güney Amerika’daki bazı uçuş noktaları da denetim kapsamına alındı.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Meksika’ya seyahat etmek üzere hazırlıklarını tamamlamış kişilerin İstanbul Havalimanı’nda uçuşa kabul edilmediği iddia edilmişti. Bu durum, Güney Amerika’ya yapılan seyahatlerde artan güvenlik önlemlerinin bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

TÜİK’in verilerine göre, Amerika kıtasına gerçekleştirilen Türk vatandaşlarının sayısındaki artış dikkat çekiyor. Özellikle 2022’de 210 bin 397 uçuş gerçekleştirilerek rekor kırılmıştı. Geçtiğimiz yıl da 181 bin 63 uçuş yapıldı. Bu veriler, son yıllarda Türkiye’den Amerika kıtasına yapılan uçuşlardaki belirgin bir artışı gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x